GO TO BLOG OVERVIEW

Business Models Inc. TÜrkİye’nİn en büyük İnovasyon etkİnlİğinde

 Business Models Inc. TÜrkİye’nİn en büyük İnovasyon etkİnlİğinde

Türkiye İnovasyon Haftası geldi geçti

Bu sene sponsor ülke Hollanda’nın katkılarıyla Business Models Inc.’in de katıldığı Türkiye İnovasyon Haftası’nın İstanbul Kongre Merkezi’ndeki finali 3-4-5 Aralık tarihlerinde yapıldı.  Business Models Inc. kurucusu ve CEO’su Patrick van der Pijl ve Türkiye ortağı Baran Korkut’un da katıldığı organizasyonda inovasyon odaklı konferans, sergi ve atölye çalışmaları ile dünya çapında bir etkinlik gerçekleştirildi

Patrick van der Pijl açılış konuşmasını yaptı

Etkinliğin açılış konferansını Patrick yaptı. Patrick sunumunda kurumsal şirketlerin nasıl bir girişimci gibi inovasyon yapabileceklerini örneklerle anlattı. Avustralya’da beraber çalıştığımız Onetab girişimi örneklerden bir tanesiydi. Bir diğer başarı örneğinin ise bizim ve etkinliğin teması için ayrı bir önemi vardı: İnovasyon Haftasi’ndaki Türkiye-Hollanda ortaklığına paralel olarak bir Hollandalı-Türk firma olan Wavin Pilsa’nın pazara giriş hikayesi ve küresel olarak çoklanması da planlanan Türkiye’de tasarlanan Wavin Academy iş modeli tanıtıldı.

Baran Korkut kısa bir çalıştay yönetti

Etkinliğin ikinci gününde Business Models Inc. Türkiye ortağı Baran, iş modelleme ve iş modeli inovasyonu ile kısa bir çalıştay yönetti. Günün ilerleyen saatlerinde ve ana salonda çok değerli konferanslar olmasına rağmen çalıştayımıza ellinin üzerinde katılımcı oldu.  Samimi bir tartışma ve fikir alışverişi ortamının da yaratıldığı çalıştay, bittikten sonra bile fikir alışverişi küçük gruplar halinde uzun bir süre devam etti.

Şirketlerin nabzını ölçtük

Etkinlik boyunca standımızda sınırlı sayıda, yapımcılığını Patrick’in yaptığı ve iş modellemeyi bir akademik çalışmadan küresel bir harekete çeviren, “İş Modeli Üretimi” kitabını dağıttık. Kitap bugüne kadar 30 dile çevrildi ve küresel olarak 1 milyon adedin üzerinde satıldı. Bu hediye karşılığında, standımıza gelen ziyaretçilerimizden en kritik profesyonel sıkıntı veya zorluklarını bizimle paylaşmalarnı istedik.  Sürdürülebilir gelir modelleri bulmak, rekabetçi ürün ve servis portföyleri yaratmak gibi tahmin edilebilir cevaplar geldi, ancak asıl ağırlık marka ve insan kaynakları ile ilgili sorunlardı.  Bu sorunların organizasyonlarda ne kadar büyük etkileri olabileceği aşikar, ancak iş modelleme ve strateji tasarımı bakış açısını kullanarak bu sorunların hepsi ile ilgili kazanan stratejiler tasarlamak mümkün. Bizim tavsiyemiz geniş katılımlı bir çalıştayda şirketin mevcut durumdaki iş modeli, vizyonu, pazardaki duruşu ve müşteri ihtiyaçlarını çizerek işe başlamaksonrasında açık ve özgürleştirilmiş bir beyin gücü ile seçenekler geliştirip fırsatları keşfetmek.

Yolculuk devam ediyor

İş modeli inovasyonu yolculuğunuzda biz de size destek olmaktan çok mutlu oluruz.  Daha fazla bilgi almak ve kısa bir sohbet için Türkiye ortağı Baran Korkut ile iletişime geçebilirsiniz.  Ayrıca Türkiye İnovasyon Haftası vesilesi ile 19 Aralık Cumartesi günü İstanbul’da tam günlük bir İş Modeli İnovasyonu Eğitimi düzenliyoruz. Detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

 

Business Models Inc. etkinliklerinden ve yazılarımızdan ilk siz haberdar olmak istiyorsanız lütfen newsletter’ımıza kaydolun.

All Baran's blogposts
 Baran Korkut

Author

Baran

Responsible for our office in Turkey. Located in Istanbul.

PROFİLİ GÖR